FESTIWAL SZTUKI v RZEMIOSŁA
Spotkania wyjątkowych ludzi

Archiwum

16 lipiec 2016

Podsumownaie VI Festiwalu

VI Festiwal Sztuki v Rzemiosła Targira-art. już za nami. To dolnośląskie święto sztuki i rzemiosła polskiego przyniosło naszej festiwalowej publiczności dużo zadowolenia i satysfakcji. Należy podkreślić wysoki poziom prezentowanych dzieł oraz niezapomnianą atmosferę, jaka corocznie daje się odczuć na hali głównej Festiwalu. Na pewno najważniejszym wydarzeniem tegorocznej edycji było pierwsze posiedzenie Kapituły Via Artis Polonia.

czytaj więcej...

1 marzec 2016

Atrakcje Targiry-art. 2016

Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji Festiwalu będzie można zapoznać się z twórczością jednego z najlepszych polskich kowali artystycznych, posłuchać wykładu o dolnośląskich ametystach oraz zwiedzić dwie bardzo ciekawe wystawy, które są specjalnie przygotowane na VI Targirę-art. 2016.

Kowalstwo okresu art déco i współczesne

- to tytuł wykładu pana Ryszarda Mazura, który będzie jednocześnie myślą przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu. W środowisku kowali artystycznych pan Ryszard jest ogólnie znaną i niezmiernie cenioną postacią. Jest posiadaczem honorowego tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego, zasiada w jury wielu imprez kowalskich zarówno w Polsce, jaki i Europie.

Ametysty z Dolnego Śląska w sztuce i rzemiośle

- wykład z zakresu mineraologii Dolnego Śląska połączony z promocją książki o tym samym tytule. Jej autorem jest pan Mirosław Kuleba prozaik, reportażysta i niezależny dziennikarz. To także autor kilkuset publikacji w prasie krajowej, głównie reportaży, również telewizyjnych oraz książek, m. in. o tematyce związanej z kamieniami ozdobnymi z Dolnego Śląska. Wydawca i redaktor naczelny pisma Winiarz Zielonogórski.

Malarskie odloty 2016

- wystawa najnowszych prac znanego wrocławskiego artysty-plastyka pana Czesława Wiącka. Prezentowane dzieła są specjalnie przygotowane na VI Festiwal Targira-art. 2016. Jej autor to absolwent wrocławskiej PWSSP, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików XYLON oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. W dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych, a jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu  oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m. in. W Austrii, Holandii, Niemczech, Szwecji i Kanadzie.

Cyrkulacja, Wymiana, Ruch

- to tytuł wystawy fotograficznej przygotowanej na Targirę-art. 2016 przez Norberta Wawrzyniaka i Agnieszkę Hundert-Wawrzyniak. Pan Norbert specjalizuje się w fotografii klasycznej i post-produkcji fotografii. Zajmuje się również tworzeniem grafiki komputerowej. Pani Agnieszka łączy fotografię z projektowaniem architektury wnętrz. W latach 90-tych rysowała satyrę do tygodników oraz ilustracje książkowe dla dzieci. Mają za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Oboje są aktywnymi animatorami sztuki na terenie Wałbrzycha.

1 marzec 2016

Warsztaty Targira-art. 2016

Z ogromną przyjemnością informujemy, że wzorem lat ubiegłych również w tym roku podczas Festiwalu będą zorganizowane bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych zainteresowanych własnym aktywnym działaniem związanym ze sztuką. W piątek i sobotę zapraszamy na zajęcia z gliny ceramicznej, filcowania na sucho oraz papierowej wikliny. Do tych ostatnich do stworzenia oryginalnych i niezwykle trwałych kompozycji wystarczy zwykła makulatura. Wykorzystując tradycyjne techniki wikliniarskie można wykonywać najprzeróżniejsze przedmioty we współczesnym stylu. Jedynym ograniczeniem w działaniu jest nasza wyobraźnia. Wszystkie warsztaty są bezpłatne.

Sponsorem warsztatów Targira-art 2016 są Poseł Ireneusz Zyska i Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz.

28 paździelnik 2015

Tytuł Mistrza Rzemiosła Artystycznego Pana Franciszka Wieganda

Mistrz Rzemiosła Artystycznego

Ogromnie miło nam poinformować, że jeden kolejny z naszch wystawców Pan Franciszek Wiegand otrzymał honorowy tytuł Mistrza Rzemiosła Artystycznego. Serdecznie gratulujemy.

22 czerwiec 2014

Podsumowanie V edycji Targira

W dniach 13-15 czerwca 2014 r. w Świebodzicach odbył się V jubileuszowy Festiwal Sztuki v Rzemiosła TARGIRA. Na 400 m2 prezentowało się 40 wystawców z całego kraju, a wśród nich m.in. Paweł Borowski /szkło artystyczne/, Iwona Lis-Filipczyk /biżuteria - mistrz rzemiosł artystycznych/, Adam Gołembowski /witraże/ oraz Ryszard Mazur /kowalstwo artystyczne- mistrz rzemiosł artystycznych/. Ponadto można było zobaczyć na hali głównej również patchwork, wyroby kaletnicze, modniarstwo, stolarstwo, haft, wyroby z filcu, zegary i konstrukcje mechaniczne, wyroby z bursztynu, ceramikę artystyczną, przestrzenne pierniki artystyczne oraz malarstwo.

2 marzec 2014

Atrakcje Festiwalu

Klejnoty księżnej Daisy

Niezwykle ciekawie zapowiada się nadchodzący V — jubileuszowy Festiwal Targira. W tym roku organizatorzy m.in. wraz z Fundacją Księżnej Daisy przygotowali dla publiczności wyjątkową wystawę. Będzie to prezentacja klejnotów księżnej Daisy — pani na Książu i Pszczynie.

Opowieści o księżnej Daisy

W pobliżu wystawy klejnotów Daisy będzie można wysłuchać niezwykłych opowieści o życiu najbardziej znanej księżniczki Europy przełomu XIX i XX wieku. O tamtym świecie, który już nie wróci, opowiedzą nam członkowie Fundacji Księżnej Daisy, którzy od kilku lat gromadzą nie tylko pamiątki po księżnej, ale również zbierają wszelkie informacje na jej temat.

Inspiracje na jedwabiu

„Inspiracje na jedwabiu” to niezwykle interesujące warsztaty przeznaczone głównie dla kreatywnych osób, zarówno tych, stawiających pierwsze kroki w malarstwie, jak i tych bardziej zaawansowanych, szukających nowego podejścia do malowania, pragnących poznać lub poszerzyć swój warsztat...

Wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego

Wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego to kolejna atrakcja Targiry 2014. Fotograficy z Wałbrzycha zaprezentują trzy bloki wystawowe, na których pokażą swój kunszt i pochwalą się swymi dotychczasowymi osiągnięciami.

25 kwiecień 2014

Warsztaty Targira 2014

Z wielką przyjemnością informujemy, że w tym roku podczas Festiwalu będą zorganizowane warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz osób zainteresowanych własnym aktywnym działaniem związanym ze sztuką. Przygotowaliśmy dla dzieci warsztaty z metaloplastyki, witrażownictwa i gliny ceramicznej. Dla młodzieży proponujemy zajęcia z podstaw tworzenia biżuterii.

4 kwiecień 2014

Sponsorzy Targiry 2014

Sponsorami warsztatów artystycznych Targira 2014 są:
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach,
  • Miejski Dom Kultury w Świebodzicach.

28 maj 2014

Puchar Grand Prix

Puchar dla zdobywcy Grand Prix Targira 2014 ufundowała posłanka na Sejm RP Pani Katarzyna Izabela Mrzygłocka.

14 kwiecień 2014

Ceny biletów

  • Bilet wstępu: 6 zł
  • Bilet rodzinny: 15 zł

14 kwiecień 2014

Nagrody dla publiczności

Nagrody dla publiczności Targira 2014:

  • podniebne wycieczki połączone ze zwiedzaniem Zamku Książ i jego najbliższych okolic z lotu ptaka,
  • bezpłatne całodzienne wejściówki do Wodnego Centrum Rekreacji dla całej rodziny.

Jedynym warunkiem wygrania nagród jest nabycie biletu wstępu na Festiwal oraz wypełnienie kuponu i wrzuceniu do urny przygotowanej przez organizatorów.

V Festiwal Sztuki v Rzemiosła Targira

V Festiwal Sztuki v Rzemiosła Targira 2014 odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2014 r.

Serdecznie zapraszamy.

Adresy stron internetowych z informacjami o TARGIRA 2013:

Podsumowanie IV edycji Targira

Już po raz czwarty Świebodzice gościły artystów i rzemieślników z całego kraju. Reprezentowali oni niemalże wszystkie działy rzemiosła. Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność złotnika roku 2012 i jednocześnie Mistrza Rzemiosła Artystycznego pani Iwony Lis-Filipczyk.